Ano, Amazon Luna se vyhýbá pravidlům cloudových her společnosti Apple – kdy Nvidia a Google?

11

Mohlo by vás zajímat: „Porušil Amazon právě pokyny Apple App Store zavedením cloudové herní služby pro iPhone?“ A chápu, proč, vzhledem k tomu, že jsem vám právě minulý týden řekl, jak Apple nepovoluje Google Stadia v ničem podobném jeho současné podobě, a právě oznámená Amazonka Luna je hodně podobná Stadii. Nelze použít stejná pravidla?

Pravdou ale je, že Amazon má jednoduchý způsob, jak úplně obejít pravidla App Storu od Apple – a to mě nutí přemýšlet, jak dlouho to bude trvat, než to bude následovat Google, Nvidia, Microsoft a další.

Krátká verze: Amazon Luna pro iOS není tradiční aplikace. V App Storu se nikdy neobjeví a ani nemusí. Jak uvádí Engadget, je to progresivní webová aplikace (PWA), což je většinou fantazijní název pro web, který můžete spouštět a spouštět odděleně od zbytku webového prohlížeče. Engadget říká, že se může dokonce zobrazit jako ikona na domovské obrazovce, takže před klepnutím vypadá jako normální aplikace.

Díky tomu, že je webovou aplikací, je vyňato z pravidel Apple App Store, což si Apple sám dobře uvědomuje – protože před dvěma týdny Apple tuto myšlenku ve svých aktualizovaných pravidlech skutečně zmínil. Důležitou část jsem zvýraznil tučně:

4.9 Streamování her

Streamované hry jsou povoleny, pokud splňují všechny pokyny – například každá aktualizace hry musí být odeslána ke kontrole, vývojáři musí poskytnout vhodná metadata pro vyhledávání, hry musí používat nákup v aplikaci k odemčení funkcí nebo funkcí atd. Samozřejmě , vždy existuje otevřená aplikace pro internet a webový prohlížeč, která umožňuje oslovit všechny uživatele mimo App Store.

Amazon toto řešení využívá? Není to tak překvapivé. Překvapivé je, že Google, Nvidia, Microsoft a další čekali tak dlouho.

Už deset let víme, že si můžete zahrát špičkovou hru ve webovém prohlížeči. Pokud to přehánám, je to jen za tři měsíce: v prosinci 2010 jsem psal o streamování Mass Effect 2 ve webovém prohlížeči na originálním netbooku poháněném Atom, pomocí služby, která se později proměnila v PlayStation Now od Sony.

A Google už osm z těch posledních deseti let ví, že i webový prohlížeč může tyto hry nativně streamovat: než promoval a provozoval celou společnost, Sundar Pichai byl tím, kdo na scéně Google předvedl tuto přesnou věc. Stadia byla uvedena na trh s podporou Chromebooků a webového prohlížeče Chrome – ale také s aplikací pro Android a aplikací, která neumí hrát hry na iOS.

Mezitím Nvidia GeForce Now nedávno udělala skok do Chromebooků vytvořením verze své aplikace WebRTC, která potenciálně otevřela dveře verzi webového prohlížeče nad jejími aplikacemi pro Mac, Windows a Android – dveře tak široké, že už zřejmě funguje, pokud se opravdu snažíte. Někteří redaktoři nedávno oznámili, že Stadia také funguje v systému iOS, pokud jej můžete přimět, aby si myslel, že používáte podporovaný webový prohlížeč: