Apple si představuje skládací iPhone s „samoléčivým“ displejem

13

Včera zveřejněná patentová přihláška společnosti Apple odhaluje nápad na skládací smartphone, který by obsahoval „samoléčivý“ kryt displeje, který by zařízení umožňoval opravit promáčknutí nebo škrábance na obrazovce. Aplikace, kterou si všiml Patently Apple, byla původně podána společností Apple v lednu.

Jak společnost Apple napsala v patentové přihlášce, zobrazení navrhovaného konceptu by umožnilo zařízení opravit se, aniž by uživatel musel ručně zasahovat. Teoreticky by se samoléčba skládacího zařízení mohla aktivovat automaticky, například když se zařízení nabíjí nebo podle předem stanoveného plánu, a k opravě ochranné vrstvy nad obrazovkou by použilo teplo, světlo nebo elektrický proud.

Patentová přihláška také říká, že kryt obrazovky hypotetického zařízení může obsahovat vrstvu elastomeru, která se může ztratit a znovu získat svůj tvar, aby byla chráněna citlivá vnitřní funkce zařízení. Teoreticky by materiál pro tento koncept zvýšil odolnost krytu displeje skládací.

Několik technologických společností, včetně společností Samsung a Motorola, již vyrábí různé styly skládacích telefonů, ale funkce samoléčení navržená společností Apple by těmto zařízením dodala jedinečnou rotaci. První převzetí Samsungu tohoto typu skládacího telefonu, Galaxy Fold, trpělo problémy s odolností displeje. Telefon se zpozdil poté, co několik kontrolních jednotek selhalo v rychlém sledu, s čím se ve své kontrolní jednotce setkal můj kolega Dieter Bohn.

Základní technologie samoléčby již byla viděna alespoň v jednom smartphonu, LG G Flex z roku 2013. Měl samoléčivý zadní kryt, který měl opravit drobné škrábance, například škrábnutí nožem. Nebylo to však tak efektivní: nemohlo se to zotavit z klíčového škrábnutí během našeho testování, protože náš recenzent to porovnal s Wolverinem, kdyby se dokázal léčit jen z „papírových řezů a nic jiného“.

Nic nenasvědčuje tomu, že Apple brzy, pokud vůbec, uvede na trh skládací telefon se samoléčebným materiálem. Skládací telefony jsou ale něčím, o čem se Apple podle všeho pohrává už léta, přičemž další patentové přihlášky ukazují makety toho, jak by skládací iPhone mohl vypadat, pokud by někdy přišel k uskutečnění.