DuckDuckGo označil aukci vyhledávacích strojů Google pro Android za „zásadně chybnou“ poté, co prohrál s Bingem

9

Vyhledávač Microsoft Bing porazil konkurenta DuckDuckGo a bude nyní nabízen jako volba pro uživatele Androidu během instalace ve vybraných evropských zemích, podle výsledků nejnovější výchozí aukce vyhledávačů společnosti Google. DuckDuckGo, dříve nejčastěji nabízená alternativa, nebyl potěšen a společnost udeřila aukční proces Google jako pay-to-play, což je kritika, kterou společnost běžně udělala od prvního oznámení placené aukce v srpnu 2019.

„Tento protimonopolní prostředek EU slouží pouze k dalšímu posílení dominance společnosti Google v mobilním vyhledávání tím, že vyřadí alternativní vyhledávače, které chtějí spotřebitelé používat, a pro ty vyhledávače, které zůstanou, vezme většinu svých zisků z nabídky preferencí,“ napsal DuckDuckGo včera zveřejněný příspěvek na blogu. “Aukční model je zásadně vadný a musí být nahrazen.”

Google pořádá aukce v reakci na zásadní antimonopolní rozhodnutí Evropské unie z roku 2018, které pokutovalo dominantního vyhledávacího giganta rekordních 4,3 miliardy EUR (5 miliard USD) poté, co zjistil, že Google nelegálně vázal svůj prohlížeč Chrome a vyhledávací nástroje Google na operační systém Android různými způsoby. Google nyní zobrazuje čtyři možnosti vyhledávače náhodně na základě jednotlivých zařízení, pokud nastavíte nový telefon Android zakoupený v členském státě EU, ale ty zobrazené závisí na společnostech, které si navzájem nabízejí právo na zobrazení v seznamu na základě kolik jsou ochotni zaplatit společnosti Google pokaždé, když si uživatel vybere svou platformu.

Aukce se koná čtvrtletně, výsledky první z nich začnou platit v březnu. Výsledky této nejnovější aukce vstoupí v platnost v měsících říjen až prosinec. Mezi vítězi byly konkurenční vyhledávače Bing (13 zemí), DuckDuckGo (čtyři země), Info.com (všech 31 zemí), GMX (16 zemí), PrivacyWall (22 zemí) a Yandex (osm zemí).

DuckDuckGo, kterému se nepodařilo vyhrát více než čtyři země poté, co v minulých aukcích zvítězil, kritizoval tento proces jako neodmyslitelně nekalý trik k uklidnění evropských regulačních orgánů a nikoli jako legitimní způsob, jak zvýšit konkurenci ve vyhledávačích. Společnost uvedla, že „byla oceněna z této aukce, protože jsme se rozhodli maximalizovat naše zisky využíváním našich uživatelů“, což znamená, že vydělává méně peněz za vyhledávání, a proto není schopna nabízet tolik peněz jako konkurenti v oboru vyhledávacích strojů.

“Tento formát aukce motivuje uchazeče, aby nabízeli to, co mohou očekávat, že budou profitovat z výběru uživatele.” Dlouhodobým výsledkem je, že zúčastněné alternativy Google musí společnosti Google poskytnout většinu svých zisků z nabídky preferencí, “uvádí se v blogovém příspěvku společnosti. „Aukce Google dále motivuje vyhledávače k ​​tomu, aby se zhoršovali v ochraně soukromí, zvyšovali počet reklam a nepřispívali na dobré věci, protože pokud tyto věci udělají, mohli by si dovolit nabízet vyšší ceny.“

Oprava: Starší verze tohoto článku uvedla nesprávně počet zemí, ve kterých bude DuckDuckGo uveden jako alternativa Vyhledávání Google. Jsou čtyři, ne osm. Litujeme chyby.