Evernote učiní další nabídku za pozoruhodnost, počínaje redesignem iOS

6

Evernote býval při psaní poznámek výchozí: nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak sledovat myšlenky napříč zařízeními. Jeho pokles z milosti byl pomalý a pak náhlý (jako když čtyři manažeři odešli za jediný měsíc a firma byla prohlášena za „spirálu smrti“), ale na obzoru by mohlo být oživení. Tento týden vydal Evernote zcela přepracovanou aplikaci pro iOS a říká, že nové aplikace pro Android, Windows a Mac dorazí „v příštích týdnech“.

Nová aplikace iOS Evernote je čistší a jednodušší na pohled než ta stará a přichází s celou řadou změn uživatelského rozhraní a nových funkcí. Nyní existují návrhy na vyhledávání v reálném čase, jednodušší způsoby uspořádání značek, nový panel nástrojů pro formátování, který navrhuje vaše nejpoužívanější možnosti, lepší kontrolu nad kontrolními seznamy, nové možnosti pro hlavičky a tabulky pro strukturování poznámek a multifunkční tlačítko pro vložení pro přidání multimédií s menším počtem klepnutí. Ještě se do této aplikace nebudeme ponořovat do hloubky, ale změny vypadají celkově pozitivně.

Snad ještě důležitější však je, že aplikace pro iOS se také přesunula na novou základnu kódů, o které Evernote říká, že je „stabilnější a spolehlivější“ a umožní rychlejší opravy chyb. Tento druh změny je pro zákazníky méně zřejmý, ale zásadní pro dlouhodobou stabilitu jakékoli aplikace. Protokol má zajímavý zákulisní rozhovor s generálním ředitelem Evernote Ianem Smallem, kde poukazuje na problémy, které společnosti dříve způsobil fragmentovaný základ kódu:

Evernote měl pět různých aplikací provozovaných pěti různými týmy pro pět různých platforem a každá měla svou vlastní sadu funkcí, designové úpravy a technické problémy. Zaměstnanci společnosti Evernote interně nazývali kódovou základnu aplikace „monolit“ a tento monolit se rozrostl tak velký a složitý, že společnosti bránil v dodávce funkcí napříč platformami nebo v co nejkratší době dělat cokoli. Zatímco ostatní aplikace se staly rychlejšími, užitečnějšími a výkonnějšími, Evernote se pomalu stával krutou a složitou relikvií kdysi skvělé aplikace.

Ačkoli nová aplikace pro iOS znamená pro společnost něco jako restart, není to dramatický. “[O] urovým cílem bylo vylepšit vše, čím Evernote je, ale Evernote, který bude v příštích dnech dodáván na iOS, je neuvěřitelně známý,” řekl Small protokolu. A to je pravda: nic zde nebude pro uživatele šokující. Otázkou však je, zda se něco z toho udrží?

Monolitický kód nebyl jedinou věcí odpovědnou za pád Evernote. Společnost také učinila mnoho nepopulárních rozhodnutí, jako je zvýšení prémiových cen a omezení bezplatných funkcí a dočasné zavedení zásad ochrany osobních údajů, které uživatelům řeknou „nemůžete se odhlásit ze zaměstnanců, kteří se dívají na váš obsah.“ Možná stojí za to poukázat na to, že jeden z našich novějších příběhů na Evernote (z roku 2017) byl o podobné generální opravě aplikace, jedné z mnoha v dlouhé historii společnosti. Nebyli jsme přesvědčeni a nadpis zněl: „Redesign Evernote je příliš malý, příliš pozdě.“ Dělá si někdo poznámky?