Facebook uzavírá obrovskou skupinu „Stop the Steal“

3

Ve čtvrtek ráno organizovala obrovská skupina na Facebooku s názvem „Stop the Steal“ shromáždění a získávání finančních prostředků na zpochybnění výsledků voleb v USA. Skupina nashromáždila více než 300 000 členů za méně než 48 hodin, než existovala, než ji Facebook ve čtvrtek odpoledne odstranil.

„V souladu s výjimečnými opatřeními, která v tomto období zvýšeného napětí přijímáme, jsme odstranili skupinu„ Stop the Steal “, která vytvářela události v reálném světě,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí společnosti Facebook. “Skupina byla organizována kolem delegitimizace volebního procesu a viděli jsme znepokojivé výzvy členů skupiny k násilí.”

Skupina Stop the Steal, která byla vytvořena ve středu, byla plná volebních dezinformací obviňujících demokraty ze spiknutí s cílem ukrást prezidentské volby 2020 prezidentu Donaldu Trumpovi před jejich sundáním. Dříve ve čtvrtek matka Jones informovala, že skupinu zřejmě organizovali republikánští dělníci a další lidé, kteří mají vazby na čajový dýchánek. Tato skupina také vypadala, že je spojena se skupinou nazvanou Women for America First. Tato skupina byla podle Matky Jonesové založena v roce 2019 na protest proti hrozícímu obžalobě Trumpa. Jedna žena pro Ameriku První spoluzakladatelka Amy Kremerová je bývalá aktivistka čajového večírku.

Během minulého týdne se na platformách jako Facebook a Twitter rozmohly konspirační teorie týkající se prezidentských voleb v roce 2020. Facebooková skupina Stop the Steal zahrnovala mnoho příspěvků, které se hlásily k odhaleným tvrzením, že volební pracovníci vyhazovali hlasovací lístky nebo že voliči v okrese Maricopa v Arizoně byli požádáni, aby hlasovali se Sharpiesem, což by zneviditelnilo jejich hlasovací lístky.

Než Facebook ve čtvrtek skupinu odstranil, příspěvky povzbuzovaly uživatele k návštěvě StolenElection.us. Tam byli uživatelé přesměrováni, aby přidali svá jména k tomu, co vypadalo jako seznam adresátů pro případ, že by byla odstraněna skupina Facebook. Adresa URL webových stránek byla podle matky Jonesové zaregistrována do skupiny Liberty Lab, konzervativní firmy poskytující digitální služby.