Facebook zavádí zasílání zpráv mezi platformami na Instagramu a Messengeru

9

Facebook učinil dosud největší krok v integraci různých platforem pro zasílání zpráv a umožňoval vybraným uživatelům v Messengeru a Instagramu posílat si zprávy do jiné aplikace. Kromě spuštění zasílání zpráv mezi platformami získává Instagram také zásadní přepracování svého systému DM, který bude rozšířen o funkce převzaté z Messengeru.

Mezi nové nástroje pro zasílání zpráv Instagram patří mizející zprávy, samolepky na selfie, vlastní emodži, barvy chatu, nové způsoby blokování nežádoucích zpráv a zavedení funkce Sledovat společně Messenger, která vám umožní sledovat videa s přáteli během videohovoru.

Uživatelé budou moci aktualizaci odmítnout, pokud se tak rozhodnou, ale Facebook bude nepochybně sázet, že přístup k novým funkcím je povzbudí k tomu, aby řekli ano. Kromě zpráv mezi platformami mohou uživatelé na Instagramu a Messengeru také vyhledávat profily napříč oběma aplikacemi současně. Uživatelé se mohou z těchto funkcí odhlásit, pokud si to přejí.

Přesné, kdy a kde budou k dispozici meziplatformní zprávy Instagram a Messenger, je však nejasné. Podle CNN je funkce v současné době „testována na vybraných trzích a v nadcházejících měsících se rozšíří globálně.“ Neexistuje žádná veřejná časová osa, kdy by Facebook mohl také začít integrovat svého dalšího předchůdce zpráv, WhatsApp.

Tato zpráva je součástí ambiciózního plánu, který v roce 2019 nastínil generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, a to přeměnit své impérium sociálních médií z jedné založené na veřejných prostranstvích na více zaměřené na soukromou komunikaci. Jak vysvětlil Zuckerberg v roce 2019, „soukromé zasílání zpráv, pomíjivé příběhy a malé skupiny jsou zdaleka nejrychleji rostoucími oblastmi online komunikace.“ Integrací zpráv do svých různých aplikací, z nichž každá má více než 1 miliardu uživatelů, doufá Facebook, že získá co nejvíce z tohoto trhu.

Minulé kroky zahrnovaly spuštění aplikace pro malé firmy, která jim umožňuje spravovat stránky a profily na Facebooku, Messengeru a Instagramu, a nový nástroj Centra účtů, který umožňuje komukoli ovládat své přihlašovací údaje v různých vlastnostech Facebooku.

Kombinace těchto služeb je obrovskou výzvou pro infrastrukturu, zejména pro nadcházející integraci WhatsApp, který je šifrován end-to-end. Větší překážka však může přijít od regulačních orgánů, které si dávají pozor na dominanci Facebooku v mobilních zprávách.

Po oznámení Zuckerberga o jeho ambici integrovat zasílání zpráv na Instagram, WhatsApp a Messenger v roce 2019 vyzval spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes k rozdělení společnosti. Hughes tvrdil, že Facebook se stal monopolem sociálních médií a uživatelé nebyli schopni přejít na žádného životaschopného konkurenta. Řada prominentních amerických politiků, včetně současného demokratického kandidáta na prezidenta Joe Bidena, tyto obavy zopakovala. Facebook také v současné době prochází protimonopolními vyšetřováními jak v USA, tak v EU, přičemž Zuckerberg svědčil před FTC jen minulý měsíc.