Nový Chromecast s Google TV při spuštění oficiálně nepodporuje Stadia

19

Nový Chromecast od Googlu za 50 $ s Google TV bude podporovat mnoho streamovacích služeb, které by většina lidí chtěla, i když se Apple TV Plus jeví jako pozoruhodná rezerva. Tyto druhy mezer jsou pro novou platformu docela běžné, ale nový Chromecast má jedno velmi podivné opomenutí: vlastní službu streamování her Google, Stadia. Při spuštění nový Chromecast s Google TV nebude podporovat. Google říká, že podpora přijde někdy v první polovině roku 2021.

To znamená, že se nám podařilo spustit Stadia na Chromecastu pomocí sideloadingu, což znamená, že není jasné, proč není Stadia na novém Chromecastu podporována. Abychom se dostali na místo, kde můžeme spekulovat, musíme vysvětlit různé vrstvy operačních systémů a služeb, které se hrají na Chromecastu s Google TV.

Za prvé, právě teď je Stadia podporována na aktuálním Chromecastu Ultra, který je založen na původní platformě Chromecastu Google. Nemá samotné rozhraní; odebírá pouze streamované video z internetu podle pokynů telefonu (nebo ovladače Stadia).

Pro srovnání má nový Chromecast s Google TV několik vrstev. Základem je Android TV, operační systém pro nový Chromecast. Díky tomu může nový systém mít uživatelské rozhraní, kterým můžete procházet a přes 6 500 aplikací. Na vrcholu Android TV je nové rozhraní Google TV, skin zaměřený na Google, který předstírá Android TV. A konečně, úplně nahoře je Cast – stále můžete odesílat videa do zařízení Android TV, jen ne hry Stadia.

Pokud bychom měli hádat (a my to tak trochu děláme), řekli bychom, že pro Stadii existují problémy ve dvou z těchto tří vrstev. Stadia má aplikaci pro Android pro telefony, ale aplikace pro Android pro televizi je zjevně jiné zvíře. Pravděpodobně očekáváte vyšší počet snímků za sekundu, vyšší rozlišení a nižší latenci v televizi než v telefonu.

V současné době Stadia funguje na Android TV, ale jen velmi podivným způsobem. Je to „stále verze uživatelského rozhraní telefonu s botami, která opravdu není skvělá pro nedotykovou obrazovku,“ jak to výstižně uvádí 9to5Google.

Latence může být také důvodem, že Stadia nelze při spuštění jednoduše přenést do nového Chromecastu. Vzhledem k tomu, že běží na Android TV namísto jednoduššího OS Chromecast Ultra, může nový Chromecast s Google TV vnést do herního streamu více latence.

Google jasně věří, že může jeden z těchto problémů vyřešit, a hodlá tak učinit v příštích devíti měsících. Matoucí je, proč je Google nevyřešil za posledních devět měsíců, před vydáním svého nového vlajkového televizního produktu, který má ve značce doslova vlastní název společnosti.

Je to divné, ale pokud jste uživatelem Stadia, výsledkem je, že byste se zatím měli držet Chromecastu Ultra. Jeden si stále můžete koupit jako součást sady Stadia Premiere Edition za 100 $, pokud vás zajímá – ale Google je již samostatně neprodává.