První „chytré brýle“ Facebooku budou Ray-Bans, které přijdou příští rok

7

Facebook uvedl, že jeho první dvojice „chytrých brýlí“ pro spotřebitele vyjde příští rok jako značkový produkt Ray-Ban, oznámil generální ředitel Mark Zuckerberg během úvodní přednášky své all-virtuální konference Facebook Connect. Není jasné, jaké funkce zařízení bude mít, ale Facebook pro The Verge potvrdil, že zařízení nebude klasifikováno jako zařízení AR a nebude mít žádný integrovaný displej. To naznačuje, že se mohou blížit něčemu jako Snap Spectacles nebo třeba Amazon Echo Frames.

Facebook říká, že spotřebitelské chytré brýle budou jedním krokem v jeho celkové práci na AR, která nyní zahrnuje prototyp experimentálního výzkumu, který nazývá Project Aria, což je spíš jako plnohodnotný pár brýlí AR, jak to zní. Od tohoto měsíce Facebook říká, že společnost začne testovat Aria v reálném světě se zaměstnanci a dodavateli Facebooku, aby vyřešili těžké problémy v oblastech, jako je soukromí, nahrávání videa a design.

Společnost již roky hovoří o svých plánech vyrábět zařízení AR, která se podobají standardním brýlím, a společnost nyní spolupracuje s výrobcem Ray-Ban EssilorLuxottica na navrhování rámů svých prvních inteligentních brýlí pro spotřebitele, což potvrzuje zvěsti o tom, že společnost uzavřela partnerství s italskou značkou brýlí.

“Jsme nadšeni zkoumáním zařízení, která mohou lidem poskytnout lepší způsoby, jak se spojit s těmi, kteří jsou jim nejblíže.” Nositelný materiál to má potenciál. Se společností EssilorLuxottica máme stejně ambiciózního partnera, který poskytne své odborné znalosti a prvotřídní katalog značek prvním skutečně módním chytrým brýlím, “uvedl ve svém prohlášení Andrew Bosworth, viceprezident divize Reality Labs společnosti Facebook.

Nemáme žádné podrobnosti o tom, jak se budou eventuální AR brýle Facebooku nazývat, jak vypadají nad prototypem Aria, ani kolik by mohly stát (nebo na tom záleží, kolik budou stát chytré brýle Ray-Ban).

Ale AR a inteligentní brýle navržené tak, aby vypadaly jako standardní brýle, se v posledních letech staly běžnějšími, přičemž společnosti jako North (nyní vlastněné společností Google) a Nreal vyvíjejí docela působivá zařízení. Mezitím všichni hlavní technologičtí giganti – včetně Amazon, Apple, Google, Intel a dalších – již vydali zařízení v kategorii inteligentních brýlí nebo AR, nebo se o nich říká, že na něčem aktivně pracují.

Facebook v posledních měsících byl transparentnější, pokud jde o práci vycházející z Reality Labs, skupiny vytvořené v roce 2018, která pracuje na experimentálních projektech, jako je projekt mozkového rozhraní Facebooku, futuristický design brýlí AR a další práce, které mohou ovlivnit vývoj produktu v Oculus, tým videokonferencí portálu a další skupiny.

Společnost na začátku letošního roku vydala bílé papíry a prototypy návrhových obrázků toho, jak by mohla hybridní zařízení AR-VR v budoucnu vypadat (potenciálně verze Project Aria), a loni divize Reality Labs získala spuštění neurálního rozhraní CTRL-Labs.